יום שלישי, 1 באפריל 2014

תוכנית "מהפכנית" להעלאת יהודי צרפת? ממש לא

במשרדי הממשלה השונים ובמוסדות הלאומיים מדברים מזה חודשים על תוכנית עלייה המונית של יהודי צרפת לישראל. בגופים אלה סיפרו בחודשים האחרונים על תקציבים מוערכים של כ-100 מיליון שקלים אשר מיועדים להטבות לעולים אלה שידרבנו אותם לעלות - במקום הגירה למדינות אחרות.

אין ספק שיש עלייה מהותית בעליית יהודי צרפת: בשנה החולפת (2013) חלה עלייה של 63 אחוזים בעולים מצרפת, ואילו הממשלה מצפה שבשנים הקרובות מספרים אלה יילכו ויגדלו. אך ה"תוכנית המהפכנית" התגלתה עם הזמן לבלון נפוח שאין בו ממש. 

בהשקה הרשמית של התוכנית לעליית יהודי צרפת בכנסת אמנם נכחו נציגים מכלל הגופים המדוברים: הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית העולמית, משרד התפוצות וכמובן המשרד האחראי, עלייה וקליטה. אך רק שרת העלייה סופה לנדוור הגיעה יחד עם מנכ"ל המשרד עודד פורר - שאר הגופים הסתפקו בסגנים או בעוזרים של המנכ"לים - דבר המעיד כנראה על ההתייחסות ל"פרויקט הדגל" המדובר.

עולים חדשים מצרפת. צילום: דני כהן, באדיבות ארגון "עמי"
במשרד העלייה והקליטה ביקשו להצניע את התקציב שהוקצה לפרויקט ובמהלך האירוע רק דיברו על ההטבות שייתנו לעולים, בין השאר מענקים להעברת עסקים קטנים, סיורים מקדימים בישראל ושליחי עלייה נוספים שיסייעו במלאכת הרישום. הטבות שאסור לזלזל בהן וטוב שהוצעו. אך רק כאשר אקדמאית צעירה בשם אליענה גורפינקל, עולה מצרפת, שאלה מה תקציב הפרויקט התברר שמדובר בישראבלוף: 17 מיליון שקלים בלבד. עשרה מיליון שקלים הוקצו על ידי האוצר, ואילו שבעה מיליוני שקלים מתקציב משרד העלייה והקליטה.

מנכ"ל המשרד הסביר כי בשנה הקרובה, 2014, יושקעו המשאבים להסברה לקראת העלייה ואילו הם מקווים כי בשנים שלאחר מכן הממשלה תזרים כספים נוספים לפרויקט. המשתתפים באירוע ההשקה, רובם ככולם עולים ממדינות דוברות צרפתית התאכזבו מאוד מהיוזמה, וציינו כי ציפו לפרויקט גדול ומשמעותי בהרבה. 

עולים חדשים מצרפת. צילום: דני כהן, באדיבות ארגון "עמי"
בביקור שערכתי לפני מספר חודשים יחד עם הסוכנות היהודית בקהילות היהודיות בצרפת הבנתי שאין צורך כרגע לעשות מסע שכנוע לקראת העלייה, אחוז ניכר מהיהודים רוצה לעלות. מה שמונע מהם לעשות את המעבר הנועז הוא בעיקר מניעים כלכליים ופרקטיים - דבר שקיוו שייפטר במסגרת התוכנית הממשלתית. אך במקום להעביר כספים לסיוע קליטתם בישראל, ישקיעו במשרד כספים רבים בהסברה על העלייה לארץ, במקום בעלייה עצמה. בל נשכח שמדובר בעניין בעייתי לערוך מסע הסברה להגירה למדינה אחרת, ואילו קמפיין דומה של משרד הקליטה שיועד לישראלים יורדים עורר סערה ברחבי העולם.

שלא לציטוט סיפרו לי בכירים במוסדות הלאומיים כי ציפו לסכומים גדולים בהרבה, זאת לאחר חודשים של דיונים ותכנונים. "דובר על סכום של כ-100 מיליון שקלים , ובסוף בקושי הצליחו לגרד את הסכום" אמר לי אותו גורם שלא לייחוס. 

כצפוי, הנושא לא תפס בכלי התקשורת הישראליים, ובתפוצות דיברו עליו "בקטנה". אין ספק שאם היה מדובר בתוכנית של ממש - הנושא היה אולי מדגדג, ולו במעט, את סדר היום הישראלי העמוס. 

תגובה 1: